Program

čtvrtek 11. 4. Komorní sál Hudební fakulty JAMU

19:30   Didrik Ingvaldsen & Radost Ensemble

pátek 12. 4. Dům umění města Brna

18:00   otevíráme

19:00   Martin Hurych & Wilf Amis

19:40   Elena Boschi

20:20   Mariam Rezaei

sobota 13. 4. Divadlo Husa na provázku

14:30   otevíráme          

15:00   Poslechová seance s Pavlem Klusákem – zasedací sál

17:00   KAKUHAN ↑ velký sál

18:00   Les Marquises ↓ sklepní scéna

19:00   Kaboom Karavan ↑ velký sál

20:20   Alina Kalancea ↓ sklepní scéna

21:20   Michaela Antalová & Adrian Myhr &Tord Knudsen ↑ velký sál

22:20   Nigar Hasib & Sun Sun Yap ↓ sklepní scéna

23:20   Ziúr & Elvin Brandhi ↑ velký sál

Neděle 14. 4. Komorní sál Hudební fakulty JAMU

14:30   Hlasový workshop Nigar Hasib & Sun Sun Yap

Dramaturgie programu

V pátek 12. dubna proběhne prolog festivalu v Domě umění města Brna, kde FAUN v české premiéře představí britskou experimentální turtablistku Mariam Rezaei, která redefinovala možnosti gramofonu jako hudebního nástroje a jejíž album Bown většina hudebních serverů a kritiků oprávněně zařadila mezi nejlepší nahrávky loňského roku. Na zcela opačné straně zvukového spektra bude vystoupení italské butó tanečnice Eleny Boschi, která za naprostého ticha předvede svou pohybovou ekvilibristiku.

Hlavní koncertní program festivalu proběhne v sobotu 13. dubna na velké a sklepní scéně divadla Husa na provázku, kterými opět prostoupí eklektický hudební koktejl obsahující EDM elektroniku, ambient, současný jazz, hudební improvizace či vokální experimenty. Japonské duo KAKUHAN vypálí dávku matematicky přesného elektronického soundu (Koširo Hino) nenuceně propojeného s křehkými ambientními plochami cella (Júki Nakagawa). Belgický multiinstrumentalista a zvukový experimentátor Bram Bosteels v Brně představí novou desku projektu Kaboom Karavan – směsici elektroniky, živých houslí, starých akustických nástrojů a zvukových objektů. Velkou scénu Husy na provázku dále rozezní syrové EDM beaty v Berlíně usazené producentky Ziúr rozšířené o hlasovou akrobacii welšské hudební nomádky Elvin Brandhi. Slovensko-norská dvojice Michaela Antalová, Adrian Myhr přivezou do Husy žánrový mix soudobé a tradiční hudby obou zemí s prvky folklóru, živou elektronikou a terénními nahrávkami doplněný strhující světelnou projekcí norského umělce Torda Knudsena.   

Sklepní scénu obsadí i se svými Buchla modulárními syntetizátory rumunská zvuková umělkyně Alina Kalancea. Improvizační duo Les Marquises (Emilie Škrijelj – akordeon, elektronika, gramofony a Tom Malmendier – bicí) nabídne elektroakustickou bouři se závratnými tempy. Nigar Hasib společně se Sun Sun Yap předvedou své vokální umění v audiovizuální performanci Memory VI, jež zahrnuje tradiční kurdské hlasové techniky, fyzické divadlo i komponovanou experimentální hudbu.

Doprovodný program
Ve čtvrtek 11. 4. vystoupí v Komorním sále Hudební fakulty JAMU norský jazzový hudebník, skladatel a pedagog Didrik Ingvaldsen, který pro FAUN připravil otevřenou kompozici kombinující různé přístupy k notacím a vedení ansámblu. V rámci 3denního rezidenčního pobytu Ingvaldsen společně se studenty JAMU tuto kompozici dokončí a ve čtvrtek v 19:30 představí festivalovému publiku.

Komentovaná poslechová seance v zasedacím sále Divadla Husa na provázku vyzve v sobotu 13. 4. návštěvníky festivalu k ponoru do dlouhých táhlých tónů, tzv. drones. Ze vzrušující historie tohoto hudebního žánru, který přešel ze skladatelského prostředí také k post-klubovým experimentům, vybere a okomentuje hudební publicista a odborník na nezávislou a experimentální scénu Pavel Klusák. Pro všechny, kdo mají zájem prozkoumat své hlasové možnosti a objevit umění tradičních horských a hrdelních zpěvů, je určen hlasový workshop zpěvaček Nigar Hasib a Sun Sun Yap, který proběhne v neděli 14. 4. v Komorním sále JAMU. Vstup na koncert Didrika Ingvaldsena a workshop Nihar Hasib a Sun Sun Yap je zdarma.